Na czym to wszystko stoi?

Napisany przez nuno w dniu May 26, 2020

Już wiele osób pytało mnie, na czym teraz stoi “Nunoniczna”. Na początku nie byłem dość chętny na udzielenie tej odpowiedzi, ale w sumie jak pytacie to dlaczego by wam nie odpowiedzieć?

Jak chyba każdy już widzi, nie jest to Wordpress. Jak pisałem w poprzednim wpisie, nie jest to platforma zła, ale u mnie była ona bilansem większych strat, niż zysków.

Tak, wiem, powtarzam się. Przejdźmy zatem do konkretów.

Cała strona stoi teraz na platformie Jekyll. Chociaż to określenie jest głupie i nie do końca prawdziwe, wszak sam Jekyll jest tylko generatorem treści. Ja karmię go odpowiednio przygotowanym tekstem a on po prostu generuje mi eleganckie pliki HTML które zawierają moje posty, zaprzyjaźnione strony ITD.

Jakie to ma w takim razie zalety nad WP?

A no odpowiedź jest dosyć prosta i oczywista: każdy system CMS, w tym Wordpress wymaga zainstalowanej bazy danych, PHP i całej masy różnego innego tałatajstwa co składa się na to, że mój serwer staje się jednym, wielkim rootkitem. Korzystając z generatora treści statycznych, takiego jak Jekyll jedyne czego potrzebuję to serwer HTTP (w moim przypadku jest to Apache), i samego Jekylla, ale Was jako użytkowników to już nie dotyczy.

Kolejną zaletą generowania treści statycznych jest możliwość stosunkowo łatwego wersjonowania. Czyż nie pięknym jest fakt, że mogę skopiować z serwera jeden katalog i mieć całą swoją stronę w dłoni? Czyż nie pięknym jest fakt, że nie musze męczyć się z kopiowaniem bazy danych SQL?

Te wszystkie czynniki złożyły się na zmianę silnika.